Antyoksydanty i ich znaczenie dla organizmu

Ciągle słyszysz o chorobach cywilizacyjnych i o tym że masz ogromny wpływ na to, czy zachorujesz na którąś z nich? Dobra wiadomość jest taka, że to prawda. Dlatego już dziś przyglądnij się krytycznie swojemu stylowi życia, a przede wszystkim sprawdź, czy Twoja dieta jest bogata w antyoksydanty…

Wszystko zaczyna się od wolnych rodników

Wolne rodniki powstają w organizmie podczas procesu oddychania komórkowego. Są bardzo aktywne i niestety potrafią niszczyć inne komórki, takie jak białko czy DNA. Nadmiar wolnych rodników i spowodowany tym stres oksydacyjny – to właśnie może być przyczyna wielu chorób: nowotwory, nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, starzenie się skóry (zmarszczki), choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, Parkinsona).

Masz również wpływ na swoje zdrowie

Powstawaniu wolnych rodników sprzyja zanieczyszczone środowisko, zażywanie niektórych leków (sterydy), promieniowanie UV, grillowanie potraw, nikotyna, ale przede wszystkim brak w diecie antyoksydantów (przeciwutleniaczy).

Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki

Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki i sprawiają, że przestają być dla nas groźne.

Możemy i powinniśmy dyskutować o zanieczyszczonym środowisku i robić wszystko by było lepiej, ale to wymaga czasu. Tu i teraz możesz zmienić…swój sposób żywienia. Zadbać o to, by na talerzu znalazły się produkty bogate w antyoksydanty. Dzięki antyoksydantom zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Sprawisz, że będziesz dłużej cieszyć się skórą bez zmarszczek.

Produkty roślinne pełne są antyoksydacyjnych związków

Nadają roślinom intensywne barwy, chronią przed owadami i grzybami. Dla nas najważniejsze jest, że działają przeciwutleniająco i niszczą wolne rodniki. Do najsilniejszych antyoksydantów należą:

  • Witaminy takie jak C,E i składniki mineralne takie jak selen, które znajdziesz w warzywach (papryka, brokuły, kapusta, czerwona papryka), olejach roślinnych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy), orzechach, owocach (czarne porzeczki, owoce cytrusowe).
  • Flawonoidy, karotenoidy i polifenole – to ogromna grupa organicznych związków, należą do nich: kwercetyna, likopen, luteina, resweratrol i wiele innych. Występują m.in. w owocach i warzywach (np. grejpfruty, maliny, jagody, truskawki, pomidory, brokuły, papryka, sałata), zielonej herbacie, czerwonym winie, kakao oraz oliwie z oliwek, orzechach i ziołach.

Jak skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami?

  • Zdrowa dieta, pełna antyoksydantów. Co nie oznacza że od razu trzeba wyrzucić z lodówki całe jedzenie i żywić się jedynie sałatą. Liczy się umiar i różnorodność, wystarczy że tylko połowę Twojego talerza zajmować będą warzywa i owoce…Na pewno warto również zdrowo gotować i z pewnością ograniczyć grill i tłuszcz zwierzęcy.
  • Zdrowy styl życia, bo właściwa dieta daje najlepszy efekt gdy jest mądrze uzupełniona regularną aktywnością fizyczną.
  • Właściwa i rozsądna suplementacja, bo antyoksydanty znajdują się również w suplementach diety. Zawsze można nimi uzupełnić dietę.