Jak zatrzymać młody wygląd na dłużej?

Nie będzie to tekst wielbiący zabiegi medycyny estetyczne, bo istnieją sposoby na to, by dłużej cieszyć się młodością przy ograniczonym budżecie. Możesz zacząć na przykład od diety bogatej w antyoksydanty…

Na początek niezbyt optymistyczna wiadomość: proces starzenia rozpoczyna się około 25-30 roku życia, czyli starzeć zaczynasz się w młodości. Niestety nie jest to proces, który można zatrzymać zupełnie, ale można go spowolnić, by dłużej cieszyć się młodą skórą.

Spójrzmy na czynniki zewnętrzne, które przyspieszają proces starzenia się skóry:

  • promieniowanie słoneczne,
  • zanieczyszczenie środowiska i dym tytoniowy,
  • zła dieta i stres.

Brzmi znajomo? Tak, gdyż nie ma wątpliwości, że są to czynniki, które powodują powstawanie wolnych rodników. Bo to właśnie wolne rodniki uszkadzają błony i materiał genetyczny komórek, co nasila proces starzenia się. Wolne rodniki jeżeli są w ilościach fizjologicznych, nie są złe. Problem tkwi w nadmiarze, bo gdy jest ich za dużo, to wtedy właśnie szkodzą komórkom, a proces ten nazywamy stresem oksydacyjnym.

Stresowi oksydacyjnemu można zaradzić

Linię obrony przed wolnymi rodnikami stanowią antyoksydanty (przeciwutleniacze). Antyoksydanty wychwytują i neutralizują wolne rodniki i chronią lipidy naskórka przed utlenianiem. Poza tym przeciwutleniacze dbają nie tylko o młody wygląd. Są skuteczne również w profilaktyce chorób serca, układu nerwowego, nowotworów, czyli mają pozytywny wpływ praktycznie na wszystkie najważniejsze układy.

Antyoksydanty znajdują się w roślinach

Do najsilniejszych i najlepiej poznanych antyoksydantów należą witaminy E, C, A, beta-karoten oraz flawonoidy i polifenole oraz minerały takie jak selen. Ich najlepszym źródłem są warzywa, owoce, oleje roślinne, a nawet przyprawy (np. kurkuma, oregano, curry).

Tutaj dochodzimy do ogromnego wpływu jaki ma na urodę…dieta. Otóż antyoksydanty są głównie pochodzenia zewnętrznego, czyli musisz je dostarczyć wraz z jedzeniem lub w formie suplementów.

Złą dietę masz wypisaną na twarzy…

Chcesz długo cieszyć się młodym wyglądem? Zadbaj o antyoksydanty w diecie, ale również o to by była odpowiednio zbilansowana. Co to znaczy? W zdrowej diecie oprócz podstawy, którą są warzywa i owoce muszą znaleźć się: białko, węglowodany złożone i tłuszcze (w większości roślinne). Ludzie na niezbilansowanych, jednoskładnikowych dietach nie wyglądają najlepiej, prawda?

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej skóry?

Oprócz diety na młody wygląd wpływa oczywiście styl życia:

  • opalaj się rozsądnie i stosuj kremy z filtrem,
  • łatwo powiedzieć…, ale nie stresuj się,
  • ćwicz regularnie lub chociaż pokochaj spacery,
  • rzuć te okropne papierosy i jak ognia unikaj dymu tytoniowego.

Poza tym o młody wygląd możesz dbać od zewnątrz, czyli dobierz odpowiednią dla Twojej cery pielęgnację. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kremy zawierające antyoksydanty i filtry UV, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Warto również rozważyć rozsądną suplementację odpowiednimi antyoksydantami i uzupełnić nią dietę.

A na koniec koktajl młodości

Składniki:

2 garści borówek,

150 g jogurtu naturalnego,

łyżeczka miodu, a dla odważnych garść liści pietruszki.

Całość zmiksuj i smacznego!