Jak zwalczyć wolne rodniki?

Wolne rodniki są obecnie wymieniane jako jedna z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych. Co gorsze, ich niekontrolowanemu namnażaniu sprzyja coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, w którym żyjemy. Czy to wszystko prawda? Niestety wygląda na to, że tak…

Wszystkiemu winny niesparowany elektron

Wolne rodniki powstają w naturalnym procesie oddychania komórkowego i nic strasznego nam się nie dzieje o ile nie jest ich za dużo i pozostają pod kontrolą. Cały problem z wolnymi rodnikami polega na tym, że są bardzo aktywne. Aktywność ta z kolei wynika z tego, że posiadają niesparowany elektron i muszą znaleźć mu parę. Odbierają więc elektron cząsteczce białka, tłuszczu, DNA i w ten sposób ją uszkadzają. Co może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem.

Ilość wolnych rodników zależy też od Ciebie

Jeżeli lubisz potrawy z grilla, pijesz alkohol, palisz papierosy, dużo się opalasz, a do tego nadmiernie się stresujesz i oddychasz smogiem to pomagasz wolnym rodnikom. Powstają w Twoim organizmie w takiej ilości, że nie radzi już sobie z ich usuwaniem i powstaje tzw. stres oksydacyjny. Co może prowadzić do takich chorób jak: miażdżyca, nadciśnienie, udar, cukrzyca, demencja, szybsze starzenie się a nawet nowotwory.

Dlatego potrzebujesz pomocy…

Antyoksydanty bronią nas przed wolnymi rodnikami

W świecie roślin, oczywiście. Dlatego bardzo ważna w walce z wolnymi rodnikami jest dieta bogata w warzywa i owoce.

Związki o przeciwutleniających możliwościach można znaleźć praktycznie w każdej jadalnej części rośliny: owoce, bulwy, nasiona. Jeżeli ktoś pokusi się o wymienienie wszystkich związków o działaniu antyoksydacyjnym to zajmie mu to sporo czasu. Samych polifenoli zidentyfikowano już ok. 8000.

Upraszczając, antyoksydanty roślinne dzielimy na:

 • polifenole,
 • flawonoidy

i do tych grup należą znane: kwercetyna, katechina, resweratrol

 • karotenoidy (beta-karoten, likopen, luteina),
 • kwas askorbinowy (witamina C),
 • tokoferole (witamina E),
 • selen.

Szczególnie bogate w antyoksydanty są owoce i warzywa o intensywnej barwie czerwonej, pomarańczowej, zielonej: aronia, czarne porzeczki, owoce cytrusowe, papryka, brokuły, pomidory, czerwone winogrona. Znajdziesz je również w zielonej herbacie, oliwie z oliwek, przyprawach (oregano, curry), orzechach.

Jak walczyć z wolnymi rodnikami?

 • Dbaj o ciekawą i urozmaiconą dietę, bogatą w warzywa i owoce, którą w razie potrzeby możesz uzupełnić właściwą suplementacją.
 • Zwracaj uwagę na sposób przyrządzania potraw: gotuj, gotuj na parze, duś, piecz w piekarniku.
 • Ćwicz regularnie, a jeżeli Twój trening jest bardzo intensywny to pamiętaj o uzupełnieniu antyoksydantów wraz z dietą, bo duży wysiłek fizyczny również może prowadzić do powstania wolnych rodników.
 • Stosuj tłuszcze roślinne jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy.
 • Nie pal papierosów i ogranicz alkohol.